Spoločnosť Sanas, a.s. ako dlhoročný výrobca nábytku poskytuje služby aj v navrhovaní a zariaďovaní interiérov komunitných sociálnych služieb.
Pri navhovaní dodržujeme tieto základné princípy nároky prijímateľov na prostredie:
- univerzálny prístup – zabezpečiť dostupnosť a bezbariérovú prístupnosť k celému spektru komunitných sociálnych služieb.
- flexibilné a adaptabilné prostredie – umožniť úpravu a prispôsobenie priestoru a jeho prvkov podľa individuálnych potrieb prijímateľov bez náročných a finančne nákladných stavebných zásahov
INTERIÉROVÉ VYBAVENIE
Pri výbere alebo tvorbe interiérového vybavenia je vhodné preferovať nezabudované prvky nábytku, aby si ich mohli prijímatelia premiestňovať v priestoroch podľa svojich predstáv. Zabudované šatníkové skrine sú prijateľné napríklad v predsieni, kde sa nepredpokladá potreba premiestňovania.
Pracovný stôl
Preferuje sa výškovo nastaviteľný stôl, aby umožnil v prípade potreby zasunutie podrúčok invalidného vozíka pod stôl. Treba si uvedomiť, že elektrické invalidné vozíky majú sedaciu plochu a podrúčky umiestnené vyššie, ako je to pri mechanických invalidných vozíkoch. Pod stolom je vhodné umiestniť kontajnerovú skrinku na odkladanie písacích potrieb.
Úložné priestory pri stole
Úložné priestory pri stole musia byť v dosahovej vzdialenosti sediacej osoby, pričom naj vyššia polica na ukladanie pomôcok musí byť vo výške cca 1 200 milimetrov od podlahy.
Lôžko
Pre osoby s obmedzenou schopnosťou pohybu sú vhodnejšie vyššie lôžka (cca 450 – 500 milimetrov), aby sa im uľahčilo vstávanie. Kvôli úspore miesta sú vhodné lôžka s úložným priestorom. Ak sa v bytovej jednotke počíta s užívateľom odkázaným na dlhodobú sociálno-zdravotnú starostlivosť, treba uprednostniť pojazdné lôžko, aby ho bolo možné presúvať do spoločenskej miestnosti, jedálne, na terasu a podobne. Kolieska lôžka musia mať možnosť aretácie.
Úložné priestory
Pri výbere alebo návrhu šatníkovej skrine treba počítať s možnosťou výškového nastavenia tyče na zavesenie šatstva. Sediaca osoba dosiahne na tyč vo výške 1 200 milimetrov. Finančne náročnejším riešením sú pantografové systémy v šatníkových skriniach. Pri výbere nábytku pre osoby na vozíku treba počítať s častým poškodzovaním nábytku vo výške stúpačiek vozíka (cca 250 milimetrov od podlahy). Nábytok by mal byť do výšky 300 milimetrov chránený proti oderu, odporúča sa napríklad navrhovať nábytok na zvýšenom sokli, nožičkách alebo sa môžu ľahšie prvky nábytku (skrinky, komody, regály) zavesiť na stenu, aby pod nábytkom ostal voľný priestor.
ADAPTABILITA PRIESTOROV
Priestorovú adaptabilitu možno dosiahnuť napríklad pomocou mobilných deliacich priečok. Na trhu sú dostupné deliace priečky s dobrou vzduchovou nepriezvučnosťou, s jednoduchou a ľahkou manipuláciou s jednotlivými posuvnými panelmi. Rovnako je možná voľba medzi plnou alebo sklenenou výplňou panelov. Pomocou deliacich priečok je možné zväčšovať alebo zmenšovať priestory a prispôsobiť ich potrebám prevádzkovateľa služby alebo v závislosti od meniaceho sa počtu prijímateľov terapií. Pri tvorbe adaptabilných priestorov je potrebné voliť interiérové vybavenie, ktoré možno prispôsobovať meniacim sa situáciám. Vhodné sú menšie stoly, z ktorých možno vytvárať rôzne zoskupenia, stohovateľné stoličky, kontajnerové skrinky, paravány, pojazdné regály a pod.
1. SPOLOČENSKÉ A TERAPEUTICKÉ PRIESTORY
Dvere do týchto priestorov musia byť široké najmenej 900 milimetrov. Pri dvojkrídlových dverách musí mať aspoň jedno krídlo priechodnú šírku najmenej 800 milimetrov.
Zariadenie priestorov
V miestnosti musí byť vytvorený manévrovací priestor Ø 1 500 milimetrov pre osobu na vozíku pred úložným a skriňovým nábytkom. Preferuje sa flexibilné usporiadanie stolového nábytku tak, aby bolo možné vytvoriť manévrovací priestor Ø 1 500 milimetrov aspoň pred niektorými pracovnými stolmi. Dimenzovanie priechodnej šírky uličiek medzi nábytkom závisí od typu usporiadania sedenia v miestnosti. Priechodná šírka musí byť najmenej 900 milimetrov tak, aby bol umožnený plynulý a bezkolízny pohyb osoby na vozíku. V terapeutických miestnostiach je potrebné zabezpečiť prístup k umývadlu/drezu (ak sa v miestnosti nachádza) aj pre osobu na vozíku s možnosťou komfortného používania. Umývadlo/drez musí byť podjazdné, musí byť teda pod ním voľný priestor s výškou 700 milimetrov na zasunutie nôh osoby sediacej na vozíku.
V spoločenských a terapeutických priestoroch by sa mali používať mobilné kontajnerové úložné systémy s možnosťou flexibilného usporiadania priestoru podľa druhu vykonávanej aktivity alebo usporiadania pracovného priestoru okolo pracovného stola.
Sedací nábytok
Z hľadiska nárokov užívateľov s obmedzenou schopnosťou pohybu musí byť aspoň časť sedacieho nábytku vybavená podrúčkami. Napríklad pri výbere stoličiek je vhodné vybrať stoličky s podrúčkami aj bez podrúčok. Vhodné sú aj stohovateľné stoličky.
Pri výbere čalúneného nábytku je potrebné preferovať tvrdšie výplne. Aby sa uľahčilo vstávanie, mal by mať aj čalúnený nábytok podrúčky a výšku sedacej plochy cca 450 milimetrov.
2. JEDÁLEŇ
Jedálenský stôl
Konštrukcia a dizajn jedálenského stola musí umožňovať zasunutie podrúčok invalidného vozíka, to si vyžaduje voľný podstolový priestor vysoký najmenej 700, hlboký 500 a široký 800 milimetrov. Do tohto priestoru nesmú zasahovať žiadne konštrukcie stola.
3. SPOLOČENSKÁ MIESTNOSŤ
V spoločenskej miestnosti sa realizujú denné programy, ktoré môžu mať rôzny charakter. Priestor musí byť navrhnutý tak, aby dokázal flexibilne reagovať na potreby poskytovateľov a prijímateľov služby. V záujme dosiahnutia požadovanej flexibility sa v tejto miestnosti môžu umiestniť rôzne druhy sedacieho a stolového nábytku, ako aj rôzne úložné systémy. V tomto priestore môže byť tiež situovaná malá kuchynská linka. Pre zlepšenie orientácie je možné priestor miestnosti rozdeliť na funkčné zóny, ktoré sú farebne odlišné. Priestory nemusia byť vizuálne oddelené, ale ak je potrebné dosiahnuť v niektorej zóne intimitu, vhodné je oddelenie priestoru pomocou paravánov, roliet, alebo pomocou kontajnerových prvkov.
4. KUCHYNSKÝ KÚT
Bezbariérová kuchynská linka by mala poskytovať možnosť zasunutia invalidného vozíka pod pracovnú plochu, drez a varnú dosku. Ak je k dispozícii rúra napečenie, mala by byť osadená vo zvýšenej polohe cca 800 milimetrov nad podlahou, pričom horná hrana rúry by nemala byť vyššie ako 1 200 milimetrov od podlahy. Horné skrinky alebo police sa nemusia navrhovať, postačia police umiestnené vo výške do 1 200 milimetrov. Ak sa horné skrinky predsa navrhujú, mali by byť osadené nižšie, ako je bežný štandard.
Veríme, že Vás táto naša prezentácia zaujala. V prípade záujmu o návrh a zariadenie Vášho domova sociálnych služieb, alebo iného komunitného centra nás neváhajte kontaktovať.
Zdeno Špánik
Vedúci maloobchodných predajní, odbyt SR a ČR, marketing
Mobil: +421 918 890 983
Email: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
Ing. Miroslav Zahornacký
Vedúci zákazkovej výroby
Mobil: +421 905 694 616
Email: mTáto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.