LOGO

06.09.2023

Tipy, ako si vytvoriť útulnú obývačku

Kde inde, ak nie doma sa má človek cítiť bezpečne a pohodlne? Aj vaša obývačka sa môže premeniť na čarovnú oázu pokoja, v ktorej budete sami sebou. Nechajte sa unášať vlnami harmónie, vôní, farieb a materiálov, ktoré máte radi. Poradíme vám, čoho sa pri zariaďovaní obývačky treba držať, aby ste boli s výsledkom maximálne spokojní.

Voľte praktický a pohodlný nábytok

Keď si chcete vo vlastnej obývačke dobre oddýchnuť, nemali by ste sa v nej cítiť ako princezná na hrášku. Sedačka by mala byť nielen esteticky príťažlivá, ale aj pohodlná ako na sedenie, tak i na ležanie.

Sedenie do obývačky si naplánujte podľa počtu osôb, ktoré ho budú využívať. Veľké rodiny potrebujú veľkú sedačku či dve, ale miesto navyše dodajú aj pohodlné kreslá, pohovky či sedacie vaky.

Na otvorených policiach môžete veci skladovať i vystavovať a konferenčný stolík už dávno neslúži len na servírovanie kávy a sušienok. Spravte si na ňom zátišie, ktoré prezentuje vašu osobnosť. Vytvorte si v obývačke viacero zón na spoločné rozhovory a majte poruke viac odkladacích stolíkov. Správnym usporiadaním nábytku vytvoríte lepšiu atmosféru v miestnosti.

Sedačky situujte okolo konferenčného stolíka či okolo kozuba, neriaďte sa len televízorom. Voľte nábytok, ktorý reálne uspokojí vaše potreby a nároky na skladovanie či dekorovanie.

Využite správne materiály

Čím viac prírodných materiálov sa vo vašej obývačke vyskytne, tým prirodzenejšie to v nej bude pôsobiť. Živé rastliny si perfektne rozumejú s dreveným nábytkom i kovom. Potešte aj pokožku! Nohám sa páčia vlnené koberce a kožušiny, telu zasa vlnené plédy, plyšové deky a vankúše.

Mäkké a hrejivé textílie sú ideálne najmä v zime. Ozdobte okná luxusnými hodvábnymi závesmi na dosiahnutie súkromia i správnej akustiky. Zakaždým, keď zmeníte textílie, zmeníte aj atmosféru v miestnosti, a nábytok pritom ostáva ten istý!

biele kreslo na hnedej podlahe s vlneným kobercom

Obklopte sa hrejivými slovami

Obývačka je priestor, kde trávime svoj voľný čas pri činnostiach, ktoré nás napĺňajú alebo nám umožňujú správne sa uvoľniť. Čo radi robíte vo voľnom čase? Kto miluje knihy, určite by v obývačke nemali chýbať.

Efektne vyzerajú na konferenčnom stolíku, komode i otvorených policiach. Majte svoje najobľúbenejšie knihy vždy na dosah a tešte sa z pozitívnych emócií, ktoré vo vás vyvolávajú.

Prizvite na pomoc farby, vône a zvuky

Máte radi teplé alebo radšej studené tóny? Teplé vás zahrejú a nabijú energiou, studené vám pomôžu lepšie sa uvoľniť či meditovať. Dôležitú úlohu v tom, ako sa cítime, zohrávajú i vône.

Niekomu stačí voňavá šálka kávy alebo čaju, vonná sviečka, difuzér s obľúbeným vonným olejom, iný dáva prednosť sušeným kvetom alebo živým rastlinám, ktoré prirodzene čistia vzduch a dávajú priestoru život.

Paprade, lopatkovce, brečtany, fikusy a iné druhy interiérových rastlín sa vo veľkom podieľajú na dosahovaní útulnosti.

A čo okolité zvuky? Ak vás nelákajú zvuky filmových efektov ani hudba z rádia, doprajte si zvuky praskajúceho ohňa, dažďa alebo spev vtákov. Vždy sa môžete spoľahnúť aj na upokojujúcu klasickú či jazzovú hudbu.

Kombinujte prirodzené a umelé svetlo

Obývačkám najviac pristane prirodzené svetlo. Čím väčšie okno, tým lepší zážitok z pozorovania prírody za ním, ale zároveň aj naše telá, rovnako ako rastliny, získajú viac energie. Prirodzené svetlo doplňte o ďalšie svetelné zdroje.

Obývačke pristanú lustre, ale aj ambientné osvetlenie. Skúste LED podsvietenie pod strop, stojanové lampy, pridajte lampičky na stolíky, otvorené police či komody. Nezabudnite ani na sviečky či lampáše. Tlmené osvetlenie podporuje relaxáciu, a zvlášť blikot sviečok či ohňa v kozube. Rozsvieťte priestor podľa aktuálnej nálady.

svetlá moderne zariadená obývačka

Špecifický kúsok vás

Aby váš domov pôsobil naozaj útulne a bol vizitkou vašej osobnosti, potom by v obývačke určite nemali chýbať ani ďalšie osobné prvky. Fotografie zobrazujúce rodinu a priateľov, suveníry z dovoleniek, vlastné maľby alebo iné produkty, ktoré vznikli počas vašich kreatívnych chvíľok, si zaslúžia byť vám neustále na očiach. Už len dolaďte posledné detaily a môžete sa tešiť z dokonalej obývačky.

Podobné články

LEFT ARROW
LEFT ARROW
IMG

Vhodný výber kancelárskeho nábytku vplýva na zdravie a vašu pohodu

IMG

Malá kuchyňa? Poznáme geniálne nápady, ako efektívne využiť každý priestor

IMG

Päť krokov k organizovanej kuchyni: vďaka tomuto v nej zavládne poriadok

IMG

Dieťa v kuchyni? Tu je 7 tipov pre vyššiu bezpečnosť

IMG

Dizajnér radí: vďaka týmto trendom bude vaša obývačka moderná aj o 15 rokov

IMG

Vhodný výber kancelárskeho nábytku vplýva na zdravie a vašu pohodu

IMG

Malá kuchyňa? Poznáme geniálne nápady, ako efektívne využiť každý priestor

IMG

Päť krokov k organizovanej kuchyni: vďaka tomuto v nej zavládne poriadok

IMG

Dieťa v kuchyni? Tu je 7 tipov pre vyššiu bezpečnosť

IMG

Dizajnér radí: vďaka týmto trendom bude vaša obývačka moderná aj o 15 rokov

Dohodnite si bezplatnú konzultáciu a vytvorte si svoj vysnívaný priestor

IMG
IMG