LOGO

06.09.2023

Vhodný výber kancelárskeho nábytku vplýva na zdravie a vašu pohodu

Koľko hodín denne strávite pri počítači? Doma alebo v zamestnaní často sedíme za pracovným stolom aj niekoľko hodín a možno nám už aj naše telá začali dávať výstražné signály, že niečo treba zmeniť. Nepodceňte dôležitosť výberu ergonomického kancelárskeho nábytku. Vyhnete sa mnohým zdravotným komplikáciám.

Nie je to len stolička

Pri zariaďovaní pracovného kútika je najväčším zlom staviť na klasickú stoličku, akú bežne vídame napríklad v kuchyni. Aby bola kancelárska stolička účelná a mohla sa využívať dlhodobo, musí sa nám vo všetkom prispôsobiť. Výškou sedenia, výškou a šírkou operadla, opierkami rúk či kvalitou sedadla.

Ergonomické stoličky majú množstvo prvkov, vďaka ktorým si sedenie prispôsobíte na mieru, či práve len čosi čítate, alebo píšete. Mnohé poskytujú možnosť pohodlne sa oprieť takmer až do polohy ležmo a dopriať si poludňajší relax. Nemusíte sedieť na fitlopte ani na tzv. kľačadle, ktoré vás automaticky núti sedieť s rovnou chrbticou.

Mechanizmy využité na ergonomických kancelárskych stoličkách vám i počas dlhšieho sedenia umožnia zachovať zdravé držanie tela. Ľahko si ich nastavíte do polohy, ktorá je pre vaše telo vyhovujúca. To znamená, že nohy sa budú voľne dotýkať podlahy, sedadlo je mäkké, prispôsobené krivkám tela a máte možnosť nastaviť si výšku a sklon opierky chrbta či rúk.

​​

Vplyv na vašu produktivitu

Aj výberom kvalitného kancelárskeho nábytku sa postaráte o zvýšenie vašej pracovnej efektivity. Je jasné, že pokiaľ nás nič nebolí ani nelimituje pri práci, sme výkonnejší. Ergonomické kancelárske stoly sa dajú nastaviť do optimálnej výšky voči vašej vlastnej výške. Ak obsahujú v strede výrez, umožnia vám zasunúť sa k stolu tak, že poskytnú podporu ramenám a krku.

Už nebudete nútení predkláňať sa, ale budete sedieť rovno. V opačnom prípade trpí vaša šija aj hlava. Takýto náklon dopredu sa celkovo postará o svalové napätie, no výnimočné nie sú ani nevoľnosti alebo bolesti hlavy. Pri dlhodobom sedení nastanú komplikácie s medzistavcovými platničkami, s bedrovými kĺbmi, kolenami, lakťami i zápästiami alebo sa nám zdeformujú prsty na nohách.

Ergonomicky tvarovaný kancelársky nábytok umožní pri práci relaxovať našej šiji, trapézovým svalom, váha tela sa prenáša na kancelársku stoličku, váha ramien do stolovej dosky. Veľkou pomocou pri boji s bolesťami rúk je využitie tenisovej loptičky pri manipulácii s počítačovou myšou.

Loptička príjemne premasíruje ruku a postará sa o dobré prúdenie krvi. Čím ľahšie sa dá nastaviť výška stola, tým rýchlejšie môžete v práci prejsť zo sedacej polohy na rovné nohy a pri pracovnom stole chvíľu postáť. Vaše telo to ocení.

Kancelársky nábytok na mieru: bolesť nemá šancu

Zamysleli ste sa nad tým, prečo čoraz častejšie pociťujete bolesť v pleciach, v oblasti lopatiek alebo krížov? I bedrové kĺby môžu časom zaprotestovať. Stačí sa pozrieť na svoje pracovné prostredie.

  • Máte na stole dosť miesta alebo je maximálne využitý a ste radi, ak sa tam zmestí ešte šálka kávy?
  • Dokážete si pri práci pohodlne oprieť ruky o stôl?
  • Ako pri stole sedíte?
  • Nachádza sa počítač presne oproti vám alebo na boku stola a vy celý deň sedíte vykrútení iba do jednej strany?
  • Máte pod stolom po zasunutí kancelárskej stoličky dostatok miesta na nohy?
  • Nemusíte sa oberať o komfort v prípade výšky sedenia len preto, aby ste sa so stoličkou vošli za stôl

Toto sú naše najčastejšie neduhy pri sedení za pracovným stolom, nehovoriac o tom, že zabúdame na pravidelné žmurkanie či zvlhčovanie očí, cvičenie s očami, pravidelný pohyb alebo menšiu rozcvičku (chrbtice, nôh, ramien, zápästí či prstov).

Ergonomicky navrhnutý kancelársky nábytok spríjemní váš čas v práci a vy už nebudete musieť robiť kompromisy medzi zdravím a praktickou stránkou kancelárie.

Podobné články

LEFT ARROW
LEFT ARROW
IMG

Päť trendov nábytkového dizajnu na leto 2024

IMG

Malá kuchyňa? Poznáme geniálne nápady, ako efektívne využiť každý priestor

IMG

Päť krokov k organizovanej kuchyni: vďaka tomuto v nej zavládne poriadok

IMG

Tipy, ako si vytvoriť útulnú obývačku

IMG

Dizajnér radí: vďaka týmto trendom bude vaša obývačka moderná aj o 15 rokov

IMG

Päť trendov nábytkového dizajnu na leto 2024

IMG

Malá kuchyňa? Poznáme geniálne nápady, ako efektívne využiť každý priestor

IMG

Päť krokov k organizovanej kuchyni: vďaka tomuto v nej zavládne poriadok

IMG

Tipy, ako si vytvoriť útulnú obývačku

IMG

Dizajnér radí: vďaka týmto trendom bude vaša obývačka moderná aj o 15 rokov

Dohodnite si bezplatnú konzultáciu a vytvorte si svoj vysnívaný priestor

IMG
IMG